„Bezpieczny, czyli świadomy i aktywny obywatel” - Edycja 2023

Projekt „Bezpieczny, czyli świadomy i aktywny obywatel” skierowany jest do dwóch grup społecznych, tj. seniorów oraz młodzieży szkolnej w wieku 14 – 19 lat.

Głównym celem projektu jest realizacja działań z zakresu integracji międzypokoleniowej poprzez edukację prawną oraz aktywność fizyczną seniorów i uczniów szkół ponadpodstawowych. Realizacja celu głównego pomoże w upowszechnieniu pozytywnego wizerunku seniorów w społeczeństwie oraz zwiększy szeroko rozumiane bezpieczeństwo uczestników.

W celu osiągnięcia głównego celu projektu sformułowane zostały trzy cele pomocnicze. Pierwszym celem pomocniczym jest zwiększenie świadomości prawnej seniorów i uczniów szkół ponadpodstawowych poprzez udział w warsztatach praktycznych z zakresu edukacji prawnej. Drugi cel programu to rozwiązanie problemów prawnych z jakimi zmagają się na co dzień uczestnicy poprzez udzielenie im nieodpłatnej pomocy prawnej. Trzeci cel programu to zwiększenie aktywności fizycznej seniorów i młodzieży szkolnej.  poprzez udział w zajęciach wzmacniająco-gimnastycznych.

Cele programu odpowiadają zidentyfikowanym przez Fundację problemom, tj. znikomej świadomości prawnej obywateli (niezależnie od wieku), niskiej aktywności fizycznej seniorów i młodzieży oraz problemów prawnych obywateli.

Dodatkowo, wspólny udział w projekcie seniorów i uczniów pomoże w kształtowaniu empatycznych postaw wobec seniorów oraz trwale wzmocni relację międzypokoleniowe. Udział w projekcie pozwoli również poprawić komfort życia uczestników, nabyć narzędzia niezbędne do sprawnego poruszenia się w społeczeństwie (również cyfrowym), umożliwi przełamywanie barier m.in. w dostępie do e-usług publicznych (np. Internetowe Konto Pacjenta, e-obywatel) oraz pomoże bezpiecznie korzystać z e-commerce. Ponadto, udział w projekcie pomoże zrozumieć rolę jednostki w społeczeństwie obywatelskim oraz wskaże obywatelowi możliwości oddziaływania na społeczeństwo, jak i sposoby na realizacje swoich konstytucyjnych praw.

Projekt realizowany jest terenie powiatów tomaszowskiego, opoczyńskiego i piotrkowskiego.

Terminy i inne informacje dotyczące zajęć i inicjatyw realizowanych w ramach programu w roku 2023 mogą Państwo odnaleźć tutaj.

Zadanie „Bezpieczny, czyli świadomy i aktywny obywatel” jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025, Edycja 2023.

Więcej o rządowym programie wieloletnim na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025 można dowiedzieć się klikając tutaj.

Dofinansowano ze Środków budżetu państwa

Program wieloletni na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025 Edycja 2023

Zadanie: „Bezpieczny, czyli świadomy i aktywny obywatel”

Wartość dofinansowania zadania ze środków budżetu państwa wynosi 90 722,22 zł.

Całkowity koszt zadania wynosi 103 922,22 zł.